29 Nisan 2018 Pazar

Kırık tencere kulpu


Off dedi hepsini topladım tencerelerin kiminin kulpu yok kimi çizilmiş. Oğlanın evine yollayayım. Planlar yaptı. "Ama benim için çok değerli. Bir defa çok iyi yoğurt yapılıyor. Çelikten olduğu için yavaş soğuyor. Orta boy tencere. Kulpları eskimiş" Geçenlerde yoğurt yaptım. Eşim dolaptan çıkarırken kulpu koptu... Bütün yoğurtlar yerde. Ne çok anısı var. Yeni evlendiğimiz zaman almıştık. Yıl o kadar eski ki. Mesa Batı Sitesinde oturuyoruz. 1985 yılında almıştık. Halan kullanmadığım bir büyük tencere var. Sinop'ta da kullanıyorum. Ne çok yemek yaptım ne misafirler ağırladım. Çocuklarımı büyüttüm şimdide torunlarımı büyütüyorum. Tıpkı evlilik gibi. Bir yerler aksıyor ama o en derindeki aşk kalıyor. Ya da sevgilinizin beğenmediğiniz huyları yaşadıkça  ortaya çıkıyor ama diyorsun ki "olsun bir sevgilim var, yalnız değilim" Tencerenin kendisi sağlam. Hiç bir şey olmamış. Sadece ocağa yakın olan kısımdaki kulpları eskimiş. Üzerinden zaman geçmiş  ne tencereler gelmiş geçmiş.Tıpkı ilk aşk gibi.Ya da bizler gibi ayak aksıyor  ama beden sağlam.
Aksayan ayak bilek yetmiyor bir de zihin var. Yılların yorgunluğu tıpkı bedenin yorulması gibi.
Düşünceler zihinde dans ediyor. Bildiklerin eskiyor. Bazı bilgilerle yalnızlaşıyorsun. Bilgi zihinde var olduğu ölçüde iyi cümleler kurup bilgini paylaşırsan şaşırıyorsun. "İnadına mı konuşuyorsun." diyorlar.
Tencere kulpundan aşklara bilgilere gelivermişim.
Sabah kalktım bir baktım.Eşim hepsini toplamış "Sen aşkından vazgeçmiyorsun ben de onları tamire götüreyim, parlatsınlar kulp taksınlar seni seviyorum demez mi"
Tabii ki hepsi rüyaymış meğerse ."Nereden aklıma geldi bunlar " diye düşünürken dün alışveriş yaparken fiyatı uygun yeni bir tencere gördüm onlar mı  zihnime girmiş bilemedim.

9 yorum:

Handan dedi ki...

Geçen gün ben de tencerelerime bakıp nostalji moduna girmiştim. Şaka maka 20 yıldır aynı tencereleri kullanıyorum :D

Daha Mutlu Yaşam dedi ki...

Ne güzel bir yazıydı.Ben de kullandığım eşyalarıma anlam yüklerim :)

Ebemkuşağı dedi ki...

Aradan uzun zaman geçince duygusal bir bağ oluşuyor demek ki.:)

Ecehan dedi ki...

Ama ne çok haklısınız... İlla ki ihtiyaç duyuluyor emektarlara..Atılamıyor, kıyılamıyor...

deeptone dedi ki...

çokoştu bu yaa hihi :)

Jardzy dedi ki...

Ah ya! Ben de tam ne his bir esmis demistim.

deepinside dedi ki...

Gerçekten de çok hoş bir anlatımdı kaleminize sağlık :)

Recep Hilmi Tufan dedi ki...

Rüya demeseydiniz iyiydi :)

YILDIZ dedi ki...

Ne gü<el bir yazı bu. Emeğine sağlık. Deep'in tavsiyesi üzerine geldim ben de beklerim :)) Sevgilerimle :))