3 Aralık 2014 Çarşamba

Akün ve Şinasi Sahnesi önümüzdeki sene var olabilecek mi?Dün akşam bir rüya gördüm. Labirentin içindeyim bir türlü çıkamıyorum. buradan nasıl çıkabilirim diye sesli düşünürken bir ses düşüncelerini sözle söyle ya da fısılda dedi. -ben de labirentten çıkmayı istedim ,bir bakmışım dışardayım.
    Taksav' ın düzenlediği 19. Tiyatro festivalinde " Bu da geçer ya hu " oyununda kapanış konuşmasında ;
 -Akün ve Şinasi sahnelerinin yerinde kalmasını önümüzdeki yıllarda da  tiyatro festivallerinin yapılmasını diliyorum. dedim. Bu dileğim gerçekleşir mi bilmiyorum. ama umut ediyorum.
         Son akşam oyunun başlamasını beklerken Akün Tiyatrosunun önünde kestaneci yanında on yaşlarında bir kız çocuğu ,arada bir ısınmak için tiyatroya giriyor ve dışarı çıkıyor. İçimi bir hüzün kapladı; seneye bu kız çocuğu buraya girip ısınamıyacak mı ?dedim.
               78 yılından beri Ankara'dayım. Ankara evim , memleketim, nefesim. Ben Ankara ile beraber büyüdüm. Ankara'nın geçmişine tanığım  geleceğine de Gelecekte benim de payım var. Onun için Ankara'nın nefes aldığı mekanların yok olmasına gönlüm razı değil. Buralar yaşayan mekanlar ;Işıkçısından, teknisyenine, hizmetlisinden gişecisine. Orada dostlarım var ;yeni tanıdığım dostluğunun uzun yıllar süreceğine inandığım o güzel insan olan müdürü Suzan Hanım ,gişedeki Gül hanım, öğrencim olan Özlem, güvenlikçi Mustafa , Aziz . İsmini sayamadığım   güler yüzlü insanlar. Bir dostluk, tanışıklıklığım var. İçeriye girerken yabancılık çekmiyorum. İzlediğim sinema ve oyunlarla büyüdüm olgunlaştım. Akün sinemasından Akün tiyatrosuna dönüşünü biliyorum. Şinasi sahnesinde yıllarca tiyatro izledim.  Çağdaş'tı sonra ismi değişti  Şinasi oldu. Akün , Şinasi benim geçmişim. Ankara'nın geçmişi ve bir yerde belleği. Değişimin bu kadar hızlı ve her yeri yerle bir yıkması beni üzüyor. Şinasi Sahnesi'nde izlediğim "her yıl kuşlar geri gelir" oyununda anlatıldığı gibi " kent yaşamında artık işe yaramaz olarak belirlenen yapılar sevinç çığlığı eşliğinde patlatılarak yerle bir edilirken bunların içinde hastanelerin , kültürel değeri taşıyan yapıların da olması yadırganıyor...Böylelikle yeni AVM 'ler ve başka rant merkezlerine yer açılıyor ya.... önümüzdeki baharlarda kuşlar buraya geri gelir mi?
         Kentler insanı,kentler belleği ,kentler insanların gittiği  mekanları ile vardır.


1 yorum:

Asis dedi ki...

Umarım ranta kurban gitmezler.Son zamanlarda yok edilenler insanı çok üzüyor...Sevgilerimle