11 Nisan 2018 Çarşamba

Bahar, düğün, cenaze

                         
Tek tadımlık hayattır yaşadıklarımız. Bir daha tekrarı olmayacaktır. Yaşarken farkında olmadığımız ama dönüp bakınca neler yaşadığımız bazen film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçer gider. Bazen pişmanlıklar bazen kırgınlıklar alır yerini. İyi ki yaşamışım dediğimiz anları hatırlarız.
       Evden sokağa çıktığımda ağaçdaki kuş ya da kapı önündeki kedi günlük gerçekliğin bir başka yönünü gösterir.
        İçim kıpır kıpır yapan doğanın uyanışıdır. Erik ağacının beyaz gelinliği, leylakların açması...Ballı babaların yerde leylakların ağaçlarda morların yeşiller arasında görsel şölen sunması doğanın dengesi. Yürüyüş esnasında kokusundan başımızı döndüren çiçekler.
        Kupkuru ağacın çiçekten yaprağa oradan da meyveye dönüşümü. Aynı zamanda doğum yaşam ve ölüm üçlüsünün  mevsimlerde tekrarlanan döngüsüdür.
        Sadece ağaçlar için değil insan içinde geçerlidir. Yakın dostumun oğlunun evlenmesi. Mutlu güzel bir beraberliğin kutlanmasıdır.
      Çok geçmeden duyduğumuz haber güzel zamanların hem değerli hem de gelip geçici olduğunun kanıtıdır. Sevgili ağabeyimiz eşimin kuzenin ölümü. Çok uzun zaman olmadı kardeş kaybı.
      Mutluluk içinde yaşadığımız hayatımızın içinde meğerse kederler saklıymış. Dünyamız yerle bir olur. Toz duman arasında çıkış yolu ararız.
       Hayatları o kadar hızlı yaşıyoruz ki ... Ne istiyorsan var istediğini seç. Benim başıma gelmez bu da olmaz deme. Zaman çok hızlı.
         Kim bilir kaç bahar yaşayacağız, kaç geceden sabaha uyanacağız. Kaç defa sevdiğimiz insana sarılacağız. Kaç defa bir bebeği kucaklayacağız ,güneşin doğuşunu yada batışını yakalayacağız.
        Yaşadıklarımız;  doğum ile ölüm arasındaki gerçekliğimizdir.
6 yorum:

ışınonur dedi ki...

Yazınızı okuyunca, "Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe." dizeleri aklıma geldi. Sevgiler

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Baharı güçlü kılan ruhumuzdaki uyanış mı acaba? Ya da tam tersi. Her ne olursa olsun doğanın bu huzurlu uyanışı sırf bu yüzden bile olsa mutlu eder insanı. Fotoğraflar ve paylaşım için teşekkürler, sevgi ve selamlarımla.

parıldayan çiçek dedi ki...

Evet ışınonur yaşamın değişik yönlerini çok kısa sürede görüyorsun.Mukaddes'çe Konuşan Satırlar uyanmak güzel .Sevgiyle kalın.

deeptone dedi ki...

ne güzeeel bahar dallarııııı :) dört nikah bir cenaze adlı eski bir film var çok tatlııı :)

N.Narda dedi ki...

Bugünlerde bu hayat her seyiyle hayat işte ve akip geciyor diye cok dusunuyorum ben de. Yaşla birlikte gelen bir farkindalik benimkisi... Tam da bu konularda yazacaktim ben de...
Selamlar.

parıldayan çiçek dedi ki...

Deeptone yaşamda ne ararsan var. N.Narda selam bu hayat çok hızlı akıp gidiyor.Sevgiyle kalın.