20 Nisan 2017 Perşembe

Lale Zamanı

                             

 Lale zamanı ,lalenin  ömrü kısadır.  O kadar önemli ve güzeldir ki bir döneme adını vermiştir. Çiçekler açtıktan sonra bir hafta içinde ömrü biter. Çiçekler elle tek tek koparılır .Kalan çiçeklerin soğanları üç ay sonra toplanıp gidilecek yere gönderilmek üzere hazırlanır.
        Hep bana güzel yenilen yemeğin ardındakileri hatırlatır .Yemek için alışveriş ;sebzelerin ayıklanması , etin üretimden sofraya gelmesi, buğdaydan ekmek yapımı.Yemek emek harcanarak yapılır Ardından sofraya kısa süre içinde biter .Ya da bir konser salonunda dinlediğimiz bir parçanın çalınması. Tiyatro eserinin sahneye konması. Okuduğumuz şiir. Bir roman öykü. El emeği bir hırka ...örnekler çoğaltılır. Mutluluğu kısadır. Ama bu öyle bir görsel şölendir ki baktıkça bakasın gelir. Emeği çoktur. Geçen yıl lale zamanını kaçırmıştım. Bu yıl fotoğraf tutkunu arkadaşların Konya lale çekimine ben de katıldım. Bayıldım. Müthişti. Söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum. Renklerin harmonisi ya kokunun güzelliği. 
           Bir de lale ile ilgili söylence ;Bunların en ünlüsü ve özellikle doğu edebiyatında en sık kullanılanı Pers mitolojisindeki lalenin kökeni söylencesidir.  Lale  yaprağın üstündeki bir çiğ tanesine yıldırım düşmüş, böylece çiğ tanesi ve yaprak alev almıştır. Daha sonra donarlar ve lale meydana gelir. Bu hikâyeden yola çıkarak, lale çiçeğinin ortasındaki koyuluğun bu yanma işleminin sonucu olduğuna inanılırdı.
Konya gezimiz sabah hızlı trenle başladı. İki saatlik yolculuktan sonra bizi bekleyen aracımıza bindik. Konya merkezinden çıkıp Karatay'ı geçtikten sonra  bozkırda alabildiğine yol aldık. Buğday tarlalarının yeşilliğinin dışında bozkırın don rengi içinde lale tarlalarını aradık.Artık umudumuzu kesmiştik ki lale tarlası göründü. Fotoğraf tutkunları arkadaşlarla beraber çekim yapmak üzere tarlanın girişine yayıldık. O ne renk cümbüşü . Kırmızılar, sarılar ,morlar, beyazlar, turuncular. sanki gök kuşağı gökyüzünden yeryüzüne düşmüştü. Etrafa en güzel doğal bir parfüm olan lale kokusu sarmıştı. Kokuyu içime çektim. görüntüyü fotoğraf  makinasından ruhuma kaydettim.


                              
                            

   5 yorum:

Berfin dedi ki...

Oralarda bende fotoğraf çekmek isterdim:)

Adsız dedi ki...

Merhaba bloğunuzu yeni keşfettim. Fotoğraflar şahane, çeken elleriniz dert görmesin 😄 sevgiler 🤗

Handan dedi ki...

Yeryüzündeki cennet gibi, ne iyi yapmışsın da gitmişsin :)

*mehtAp dedi ki...

Laleleri , buralarda parklarda ,kaldırım kenarlarında, ağaç diplerinde görmektense bende rengarenk lale tarlalarında görmek isterdim. Şahane...Güzel bir gezi..

Ilhan Ucer dedi ki...

Görüntüler nefis. İnsan keşke mevsimi çok uzun olsa diye düşünüyor. Bir de hem emek, hem de maddi kısmı var. Bütün şehirler lalelerle kaplandı ama dediğiniz gibi kısa sürede bitecek.