25 Aralık 2015 Cuma

Makedonya Üsküp

Herkes memleketinden bahseder annemlerde memleket deyince Üsküp radovis derler. Ben de çok merak ettim Bir kurban bayramında Makedonya Üsküp ve Ohri gezisine katıldım Memleketi sordum ki çok uzakmış.Tabii ki Üsküp'e.Olsun dedik.En azından benzer yerleri göreceğiz. Ben de bir heyecan bir heyecan .
Üsküp Makedonya'nın baş şehri. Kent Vardar nehrinin iki kıyısında yer alır. Son yıllarda inşaat çalışmaları ilerlemiş büyük heykeller opera binası vb yapılmış. Ancak hepsi iç içe. Bir çok önemli meydanı ,kilise ve müzeler yer almakta .Özellikle eski Üsküp bölgesi Türk Çarsı'da deniliyor. Sanki Ankara'da kale ve çevresini geziyorsunuz. Biz gittiğimizde bazı dükkanlar pazar günü olduğu için kapalıydı.Önce çarşıyı gezdik.  Çok güzel köftesi olan yerde rehberimizim önerisiyle köfte yedik.Yanında ayran. Sanki Türkiyedeyiz.

Çarşıya yakın yerde cami 

                                                          Renkler çok hoşuma gitti.


Çarşı
               Hiç yabancı gelmedi. Sanki evimizde gibi.Ohri'ye giderken yolda pişi yedik. A dedim annemin sabahları kahvaltıda bizim için özenle hazırldığı pişi. Biz sadesini yedik. Bir de şekerlisi yapılıyor.
                                               Kapan Han 15 yüzyılda yapılmış.


Eski Üsküp'ü gezdikten sonra şehrin bir başka noktasına geldik.Bu meydanın adı Makedonya meydanı Büyük İskender'in heykeli bulunuyor.


V
                                                              Arkeoloji Müzesi

                          Üsküp'lü güzel kızlar meydanı doldurmuş.Salına salına yürüyorlar.

                                                            Rahibe Tereza'nın evi.
 Taş Köprü 15. yy inşa edilmiştir.Mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülen köprü Vardar köprüsü Duşan köprüsü olarakda bilinmektedir.
                                                                 Makedonya Takı
Pella meydanı'nda yer alır.20 yy anısına inşa edilmiştir.
Ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı'da Üsküp'lüdür.
                                                                Alaca Cami 15.yy
                                            Makedonya'nın Kalkandelen şehrinde inşa edilmiş.
Eşim dedi ki rehbere bak ne kadar benziyorsunuz. Suyun öte tarafından atalarımız geldiği için benzerliklerimiz çok.Gezinin diğer kısmı Ohri. Bir başka yazımın konusu olsun.İnşallah geçmişimin ait olduğu toprakları tekrar görmek nasip olur.
Not :Fotoğrafların üstüne tılayınız.

12 yorum:

Bize Her Yer Okul dedi ki...

Bir cok güzel şehir nehir Etrafında Yapılıyor ya Üsküp de onlardan biri demek. Ne güzel yerler hakikaten sanki bizden bir Parça. Iyi gezmeler.

parıldayan çiçek dedi ki...

Deşekkürler Deniz Ohri çok güzel. Ohri büyük bir göl. Makedonların tatil yeri .Biz eylül sonu gitmiştik. Yağmurlu bir gündü.

tülin dedi ki...

Dedem Ohrid li benım. Gidemedim henüz :(
Siz paylaşın, ben gitmiş oluyorum .
Sevgiler

Gezgin Kova dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Gezgin Kova dedi ki...

Çok ama çok özür dilerim yukardaki yorum için. Makinamda hata vardı düzeltip size yorum yazacaktım yani bir türlü deneme yaptım ama rezil oldum beni affedin.
Her memleketin kendine özgü yapıları, kültürleri var ne güzel demi? O güzellikleri gidip yerinde görmek dahada çok güzel, sizinle gezdim sağ olun ama gidip görmek çok isterim.
Sevgiler.

parıldayan çiçek dedi ki...

Ben de şimdi nereden kaynaklanıyor diye bakıyordum.O zaman onu sileyim.Teşekkürler. gezgin Kova.

Kalemderi dedi ki...

Ne güzel yermiş o öyle. En ilgimi çeken de sokaktaki kızlar :) Bizde böyle bir şey yapıldığını düşünsenize. Heykeller bile tecavüze uğrar maazallah... Ayaklarınıza, ellerinize sağlık.

Handan dedi ki...

Iyi seneler. Ve ben de yakinda bu guzel topraklari gormeye gidecegim. Sevgiler selamlar

parıldayan çiçek dedi ki...

Handan iyi yolculuklar.

Arsu dedi ki...

Merhaba memleketimi ne güzel gezmişsiniz.
Üsküp doğumluyum ve Makedonyada yaşıyorum Deepin yazınızı önermesi üzerine geldim.Hayranlıkla okudum başlığı görsellerde çok hoş.
Özellikle Üsküp kalesi ve eski Türk çarşısı en sevdiklerim arasındadır benim.Makedonyada yaşamama rağmen bunların dışında çıkmıyorum her gidişimde.
Heykeller konusunda ise halkımız uzun zaman tepki gösterdi şehire bir boğuk havası veriyor onca heykel.Eskiden daha güzeldi yani :)Ohride çok güzeldir huzurludur onun yanında tekrar gelmeniz kısmet olursa bir gün Strugayıda öneririm :)
Tek önermediğim şehir Tetova yani Kalkandelen o şehirde okuyorum ama Alaca Camisinden başka hiç birşeyi yok neredeyse ama olsun orayıda görmüşsünüz güzel bir gezi olmuş genelinde tekrar bekleriz.Sevgilerimle :)

parıldayan çiçek dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
parıldayan çiçek dedi ki...

Arsu inşallah Radovis Sturagayı görmek istiyorum.Güzel yorumun için teşrkkürler