14 Kasım 2023 Salı

Hayata dair 2

                                                                                         

                                                                                  


        

       Neydim ne oldum önemi yok. Her gün bir başka ben olmalı mı? yoksa istediğim ben mi? Sorular sorular cevaplar ve hayata uyarlanırken olan var olan dönüşümü görmek.

       Adam;  Sabahları neden uyanırız. Bu sabah için neden nedenim yok. Gecem ile gündüzüm yer değiştiriyor gecelerin insanıyım. Yapmak istediklerim var mı? diyorum kendime biliyorum yaşamak için neden çok ama bu sabah erkenden kalkmam için neden yok.

         Kadın yapmak istediklerim var. Bir yerden başlıyorum engel ile karşılaşıyorum vaz geçiyorum . Neden süreklilik arz etmiyor. Çok istemiyor muyum. Yaşamak için sebep ararken neden hayattan vazgeçer insan? Yaşlı olmak genç olmak fark eder mi istek olmalı.

         Erkek kırmızı bisikletime atlayıp yaşama yeniden merhaba demek istiyorum. Şöyle geçmişime bakıp nerede ne yaptım diye sorgulama yapmak yoruyor beni. Bazı şeyleri çok yoğun yaşıyorum. Bu kadar yoğun yaşarken galiba sonuçlarını kestiremiyorum. İfade ederken olması gerekenden mi söz ediyorum. Ya da zihnimde tam oturmamış düşünceler gelip beni buluyor. Umudumu yitirmek üzereyim. Deniyorum sanki istediğim şekilde yine olmuyor. Umudum kalmıyor o zaman. Küçük sevinçler beni kesmiyor. Bu .... dünyanın içine etmişler ben içinden çıkamıyorum. Ah bir çıkabilsem kırık kanatlarım bir gün iyileşecek. Ruhuma iyi gelecek .O iyileştirecek güç nerede? Diyorum ki içimde çok az umut var.

     Genç kız;   Bugün neden bulmalıyım. Ne için diye sordu kız arkadaşı dünkü ben hiç hoşuma gitmedi. Ne rahatsız etti. Bilmiyorum ama eksik ve anlaşılmayan nedenler. Emily İn Paris dizisini izledim. Tamam güzel yaratıcı fikirler gerçek hayatta. Bir gün içinde bu kadar uzun süre dizi izleme gerek yoktu. Ama süre kısa olsun Peki başka planın var mıydı. Evet neden yapmadın cazip değildi. Onu sen cazip hale getir. Haydi sil baştan yaşa hayatı. Çok mümkün değil. Kararlılık olmalı kısa süre sonra vazgeçiyorum. Aynı gibi geliyor bıkmış bir hal alıyor sonuç istiyorum ama zamana yayıp sindirmem gerekiyor, eksiğimi biliyorum. Düşünmem gerekir. Düşünmek demek acele etmemek demek ,zamana yaymak demek, nasıl yapılacağını öğrenmem gerek. Düşünmek galiba zor olan . Birde kararlılık, Ne olduğunu bil çözüm üret harekete geç. Derken bile defalarca aynı hataları tekrarladığımı istediğim sonucu alamıyorsun. Ne eksik olması gereken ne. Bir felsefeci gözüyle olayları değerlendirmek istiyorsun. Anlaşılmaz dünyan daha da karmaşıklaşıyor. Dünya ile kendin arasındaki denge gidiyor bilinmeyene doğru evrilmişken bilinmezlik anlaşılmamak içinde debelenip durma noktasına geliyorsun. Çok geç olmadan. Sen hayatı çözdüm diyemiyorsun hep eksik. Bilim adamları halen araştırıp keşfetmeye çalışırken neyi çözebilirsin hayat karmakarışık . İçinde sadelik, yalınlık, samimiyet arıyorsun. Bir köşeye çekilip kendi dünyasında yaşayan insanlara dönüşüveriyorsun. Ama aynı zamanda hem o kalabalıklar gibisin hem de onlardan farklı. Her gün için bir amaç küçük bir mutluluk niye bulmayasın ya da günlük rutinlerin işleyişindeki ahengin uyumun güzelliği . Niye kaybettim diyorsun. Bazı şeyleri kaybettiğinde çok anlamı geliyor. Her şey o zaman o anlamlı. Hem başkaları gibi hem de onlardan farklı aradaki küçük minik nüanslar en önemlisi. 

      Bazen dersin ki koltuk üzerinde şekerleme yaparsın o uykudan kalkınca ne zaman daldığını anlamamışsındır bir hafiflik olur ya kendinde işte hayat böyle olmalı dediğin an hastaneye atılan bomba aklına gelir . Masum çocuk ve kadınların düşünürsün . Hiç suçları yokken onlara ölümü sunan bu hayata kızarsın..

          Savaş masum insanların kaybettiği kadın ve çocukların acı çektiği bir dünya. Bu dünyada vicdanlı olmak zor. Bazen kendi kabuğu içinde kalıp dünyaya oradan bakıp farklı detaylarda debelenmeli.
11 yorum:

 1. Ne hoş fotoğraflar, ne güzel bir gezi rotası, keyfiniz daim olsun.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel yazmışsınız....

  YanıtlaSil
 3. "Sen hayatı çözdüm diyemiyorsun hep eksik. Bilim adamları halen araştırıp keşfetmeye çalışırken neyi çözebilirsin hayat karmakarışık." :) Ah bu kaos teoricileri ile anlam arayıcıların bitmek bilmez savaşı içimizdeki :)
  Uzun zamandır yoktun ama "geziyordur" dedim merak etmedim, neyse ki harika bir dönem geçirmiş gelmişsin sanırım! <3 Nicelerine.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada sırada tembellik hakkımı kullanıyorum diye bir bahane arkasına sığınsam da iyiyim. sevgili arkadaşım. Sevgiyle kal.

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam teşekkür ederim. Sevgiyle kal Yüreğimin iklimi.

   Sil
 5. düşünmeyince hayat keyifli :)

  YanıtlaSil
 6. Selam deep arada sırada düşünmek ya da hayatı çözme konusunda olan ipuçlarında düşünüp arada sırada çocuk sevinci içinde dünyayaya bakmak sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Öğretmenler gününüz kutlu olsun çok kıymetli öğretmenimiz, iyi ki bizimlesiniz:)

  YanıtlaSil

Hayata dair 2

                                                                                                                                            ...