10 Mart 2016 Perşembe

Yaşamın keyfini çıkarın

Gazeteler, sosyal medya , televizyon iletişimi odamıza taşıdı. Her an dünyada ve Türkiye'de olanları izliyorsun . Ölümler ,cinayetler,savaş ,hastalıklar. Bunca olumsuzluğa karşı yaşam devam ediyor. Olumsuzluklarla baş etmek kolay değil. Geçenlerde bu yazıyı okumuştum. Kaydedeyim dedim. Uygulayabiliyor musunuz derken bazen diyorum. Tekrar tekrar okuyorum. Her insanın stresle baş etme yöntemi farklıdır. Bakalım öneriler neler diyor.

                                                                   Fotoğraf Çamlıdere
1) Daha az iş yapın: Bir milyon şeyi bir arada yapmaya çalışırsanız elbette yavaşlamak mümkün olmaz. “Benim için en önemli olan ne?” sorusunun yanıtını bulun ve onu yapın. Geri kalanı bırakın.
2)Anı yaşayın: Yavaşlamak yetmez. Yaşadığınız ana, o an neyle uğraşıyorsanız, ona odaklanın.
3) Bağlantınızı koparın: Her zaman ulaşılabilir olamazsınız. Cep telefonunuzu belli sürelerde, belli yerlerde kapalı tutun. Daha iyisi hiç yanınıza almayın.
4)Sevdiklerinize odaklanın: Ailemizle, arkadaşlarımızla zaman geçiriyoruz ama gerçekten onlarla birlikte olmuyoruz. Sürekli elektronik aletlerimizle uğraşıyor; karşımızdakinden çok kendi düşüncelerimize odaklanıyoruz. Bunu düzeltmek için çaba gösterin.
5)Doğayı takdir edin: Dışarı çıkmaya, doğayla iç içe olacağımız yerlere gitmeye zaman ayırın. Çevrenizi izleyin, dinleyin, temiz havayı içinize çekin, suyun ve yeşilin verdiği huzuru hissedin. Hatta açık hava etkinliklerine katılın.
6)Daha yavaş yiyin: Lokmalarınızı çiğnemeden yutup, bir an evvel sofradan kalkmaktan vazgeçin. Yavaş yemeyi öğrenin. Tatların, kokuların, sunumun hakkını verin.
7)Daha yavaş otomobil kullanın: Hız tutkunu dünyanın alışkanlıklarını bırakın. Biliyorsunuz pek çok trafik kazasının, stresin ve akaryakıt israfının sorumlusu hız. Üstelik yavaşlamadan yolunuzun üzerindekileri gerçekten göremezsiniz.
8)Her şeyde memnun olacak bir şey bulun: Anı yaşama ilkesinin bir adım ilerisi. Ne yaparsanız yapın, tamamen ona, o ana odaklanın ve söz konusu ne olursa olsun sevebileceğiniz özellikler bulmaya çalışın.
9)Tek iş: Belli bir anda tek bir şeye odaklanın. Diğer işlerin baskısını üzerinizde hissederseniz, ara verin, nefes alın ve esneyin.
10) Nefes alın: Kendinizi soluk soluğa kalmış ve stres altında hissediyorsanız, derin nefes alın. Temiz havanın tüm vücudunuzu dolaştığını ve stresi toplayıp dışarı attığını hayal edin. Göreceksiniz, hemen yavaşlayacaksınız.
Not; Bu yazı Eren Başağan  – Tempo dergisi Eylül 2014 alıntıdır.

6 yorum:

anne güncesi dedi ki...

İnternet bizi esir aldı gözümüz başka şey görmüyor

anne güncesi dedi ki...

İnternet bizi esir aldı gözümüz başka şey görmüyor

Yazdan Kalan dedi ki...

Bağlantımı koparmakta ustayımdır. Ailem hariç kimseye kişisel numaramı vermiyorum. Kalabalık yalnızca baş ağrısı getiriyor.

Calimero dedi ki...

Gördüğümüz, duyduğumuz her şeyi yapmak zorundaymışız gibi hissediyoruz ya; farkında olamadan hayatın gaz pedalına yüklendikçe yükleniyoruz.

parıldayan çiçek dedi ki...

Calimero teknoloji sayesinde herşeyden haberdarız. O kadar çok şeyide yapmak istiyoruz en güzeli sıraya koymak.Yazdan kalan en güzelini yapiyorsun.Anne güncesi haklisin intrernet bizi esir aldi.Bilgisayarim bozuldu.Sanki boşluktayim.Ama aliskanlik.Bu yaziyida tabletten yazıyorum.Sevgiler.

Nuran Şeker dedi ki...

merhaba blogunuzu yeni keşfettim çok sevdim ve hemen takibe aldım! banada beklerim http://nuranseker.blogspot.com.tr/