7 Ağustos 2014 Perşembe

Babamın tenekeleri

Günlerden pazar,  her zamankinden daha erken uyandı, balkona çıktı,. hercail çiçeklerini selamladı. Fesleğen kokusu uyanmasını sağladı. Gazanyalar,  günün aydınlığını hatırlatırcasına açmaya başlamıştı. Akşam sefaları da çiçeklerini geceye saklamak için uykuya yatmıştı. Genç kadın başını yukarı çevirince asma dallarının uzadığını, kesilme zamanının geldiğini söylemek için bahçede çiçekleri sulayan babasına seslendi. Babası sesini duymadı. Sonra söylerim diyerek yüzünü yıkamak için içeri girdi., içeriden annesinin yaptığı pişilerin kokusunun cazibesine dayanamadı, annesine çaktırmadan bir pişiyi ağzına  attı. Gün başlamış telaşı etrafı sarmıştı, çocukları uyandırmak gerekiyordu.
Sevdiği insanların yaşamından eksildiği o günlerin anısı yalnızlığın derin sularında içini sızlattı.
Sabah yürüyüşünde rastladığı sokağı süsleyen çiçek saksıları sanki geçmişi bugüne taşımıştı. yağ tenekelerini değerlendiren çiçek seven insanları , dar sokaklarda kapı önlerinde sokağı güzelleştiren çiçekleri . Bir şeyi sevmek gerekir diye düşündü.
Bu çiçek denilen güzel;. bir dal yada tohum farketmez ektiğinda biraz ilgi ile nasıl da güzelleşir ,insana yeni mutluluklar çiçekler verir.Ama ilgi ister,bakım ister. her çiçek aynı değildir. kimisi az su ister kimisi ışık. İlla güzel saksılara ekmenize gerek yoktur. eski bir tencere, plastik bir bidon ya da yağ tenekeleri. Kadın bunları düşünürken yol üzerindeki yağ tenekeleri içine ekilen sardunyadan  bir dal kopardı. Sevgili babasının mezarındaki kurumuş dalları sökmek gerek dedi. Ekeceği sardunya yada tırnak çiçekleri yazın kavurucu sıcağına dayanmaları mümkün değildi. Olsun dedi. yeni çiçekler almalı ve ekmeli bir saksıya . İnsanı mutlu eder. Hüzünlendiğinde çiçeklerin rengarenk görüntüleri oyalandırır insanı.Hüzün yakışmaz çiçeklere.
    Bu sabah yürüyüşünde yolda rastladığım yağ tenekeri içindeki çiçekler bana babamı hatırlattı.  Yedi ağustos babamın üçünçü ölüm yıldönümü. Sevgi ve saygıyla andığım sevgili babam ...Nur içinde yat .Yaşarken hep yanımızda olacağını sandığımız çevremizdeki insanların ,sevdiklerimizin anısı  insanın aklına gelince bir hüzün sarıyor. Güzel günlerin kıymetini bilmek gerek.


4 yorum:

meltem dedi ki...

Nur içinde yatsın babacığınız Allah rahmet eylesin sevgiler.

Asis dedi ki...

Allah rahmet eylesin,alışmak zor ama hayat devam ediyor.Sevgiler.

hüznün tadı dedi ki...

Yolu çiçeklerle dolsun

parıldayan çiçek dedi ki...

Teşekkürler Meltem, Asis, Mihribban
Ruhu şad olsun.